Zdravím Vás všechny, dovolte mi prosím několik otázek. V příloze a dole pod otázkami připojuji rok starou tiskovou zprávu hejtmanky a poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) o tom, že se rozhodla být neuvolněnou hejtmankou. Dosud rada kraje ani zastupitelstvo takový návrh neprojednávalo, paní Vildumetzová zprávu dosud nedementovala. Rudolf Voleman, deník Právo

Předesílám, že odpovědi vyjadřují osobní pohled mé osoby na položené otázky, kdy se snažím poctivě odpovědět na veškeré dotazy, a v souladu s transparentními principy Pirátské strany si dovoluji nezkrácený text publikovat na našich oficiálních internetových stránkách. Josef Janů, pirátský radní Karlovarského kraje

1. Jak hodnotíte tento dosud nesplněný krok paní Vildumetzové?

Děkuji za připomenutí. Předpokládám, že v návaznosti na Vámi položený dotaz se všem dostane prostřednictvím paní hejtmanky vysvětlení.

2. Paní Vildumetzová pobírala rok dva platy, ale přehled o tom, kolik z nich věnovala na dobročinnost, nemá. O založení nadace, která by transparentně zúřadovala takovou dobročinnou činnost neuvažuje, protože to nedělá proto, aby se chlubila. Zpochybňuje přitom skutečné směřování peněz, které plynuly z Nadačního fondu Josefa Novotného (tehdy ČSSD) na dobročinné účely, ačkoliv tento fond tehdy vedl Petr Šindelář, její tehdejší stranický kolega z ODS, která byla tehdy vůči Havlovi v opozici. Dělá to paní Vildumetzová správně, že zatímco jako hejtmanka kontroluje na úřadě každou fakturu a korunu, ale nemá přitom přehled o svých vlastních výdajích na dobročinnost?

Dobročinnost by měla být nezištná a věcí svědomí každého z nás. Dovedu si představit případy, kdy zveřejnění může být stigmatizací příjemce, nebo naopak pouhým populistickým kalkulem. Osobně si přeji, abych toto dilema nemusel nikdy řešit.

3. Je podle Vás možné zvládat obě funkce (hejtmanka a poslankyně) najednou na sto procent?

Za sebe musím prohlásit, že bych toho schopný nebyl, a z čistě matematického hlediska se dvě uvolněné funkce nedají vykonávat na 100 % možností daného jedince. Jiná otázka je, zdali 50 % výkonu jednoho nepřináší Karlovarskému kraji větší užitek než 100 % mého výkonu. Pro názornost: jste schopen uběhnout 100m za stejný čas jako Usain Bolt 200m?

4. Jak vnímáte její snahu změnit ve sněmovně zákon o obcích, podle které by uvolnění hejtmani, primátoři a starostové, kteří jsou současně poslanci, senátoři a nebo jsou členy vlády, měli automaticky nárok pouze na 0,4 násobek platu v komunální funkci? Jak to vnímáte ve vztahu k tomu, že jako neuvolněná funkcionářka (hejtmanka) by pobírala 0,3 až 0,6 násobek platu (tedy méně, než podle zákona, kdyby koeficient 0,3 x zastupitelstvu navrhla). Poslankyně Vildumetzová přitom odmítá pozměňovací návrh poslanců SPD, kteří navrhují za druhou funkci nulový plat.

V daném případě se jedná o dubnový sněmovní návrh z pera Pirátských poslanců tudíž logická podpora. Osobně bych byl pro návrh tvrdší a to odměny ve výši 50 % z každé uvolněné funkce v případě dvou a v podobné logice pokračovat a při souběhu tří uvolněných funkcí vyplácet 33,3 % z každé.

5. Radnímu Bradáčovi by nevadilo, kdyby pí. Vildumetzová za svou práci pobírala dvojnásobek toho, co bere. Máte stejný názor?

Předpokládám, že se jednalo o obrazné vyjádření, protože dle platných zákonů má každý zastupitel nárok na jasně definovanou odměnu a porušení zákona by mělo vadit každému.

6. Jak vnímáte, že chce pí. Vildumetzová zůstat ve vedení kraje v uvolněné funkci i po novém roce? Cituji z poslední tiskovky: „A jestli budete spekulovat o tom, že nebudu hejtmanka, tak ano, já samozřejmě budu se svými kolegy hovořit o tom, že bych ráda ve vedení kraje zůstala. To znamená, že budu dál, popřípadě v uvolněné funkci, takže zase bych měla těch 40 %.“

Celý život se pohybuji v prostředí týmových sportů a jen hloupý hráč, neřku-li trenér, může říci, že si ve svém týmu nepřeje nejlepší dostupné hráče.

Zdroj: deník Právo

Tisková zpráva: Poslankyně Vildumetzová zůstane i hejtmankou, vzdá se ale platu