Krajské sdružení Pirátů Karlovy Vary se již několik týdnů zabývá záměrem zplynování dehtových kalů z Ostravska, které má zajišťovat zpracovatelská část Sokolovské uhelné ve Vřesové.
Na toto téma jsme založili pirátskou expertní skupinu, která aktuálně analyzuje veřejně dostupné informace, zároveň jsme si vyžádali a žádáme dodání dalších důležitých dokumentů, které průběh schvalování a například i možná rizika, mohou pomoci rozkličovat.” Dodává Jan Nezhyba, garant programu Životního prostředí České Pirátské strany.

Avšak již v této chvíli mají občané mnoho důvodů pro obavy. O celé problematice se veřejnost totiž dozvěděla až od Českého rozhlasu v polovině března roku 2018. Proč však až v této chvíli?

Odpovídá Pirátka Lucie Trčková, 1.místopředsedkyně místního sdružení Sokolovsko „Takový způsob jednání dává na jevo, že občané bohužel nejsou pro zúčastněné strany rovnocennými partnery v jednání a závažné informace jsou jim zamlčovány. Pokud toto mělo předejít zbytečným obavám a protestům proti likvidaci kalů v zařízení Vřesová, tak výsledkem je evidentně naprostý opak. Kde chybí informace a kde není otevřenost v jednání s veřejností, tam vzniká prostor pro nedůvěru a opodstatněné obavy.

 

Kontakt pro média:

Lucie Trčková, lucie.trckova@pirati.cz

Jan Nezhyba, jan.nezhyba@pirati.cz

 

Odkazy na zdroje:

PCB – informace:

http://arnika.org/polychlorovane-bifenyly-pcb

Časosběrná historie kauzy:

http://arnika.org/likvidace-lagun-ostramo

Média:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10782831463-nedej-se-plus/216562248410007-simsalabim-kaly-odstranim/

https://vary.idnes.cz/paleni-toxickych-kalu-na-sokolovsku-reakce-starostu-pc5-/vary-zpravy.aspx?c=A180316_389608_vary-zpravy_pkz

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/toxicky-material-z-ostravy-ma-firma-spalit-ve-vresove-na-sokolovsku_1803130800_dp

Vyjádření SUAS:

https://www.facebook.com/sokolovskauhelna/posts/743094445895842

https://www.suas.cz/index.php/10-suas/aktuality/885-ve-vresove-se-budou-tlakove-zplynovat-kaly

GEOBAL 4:

http://www.ecmost.cz/clanky.php?page=lafarge